Brand archetypy: Prieskumník (Explorer - Adventurer)

Brand archetypy: Prieskumník (Explorer - Adventurer)

Nájsť seba samého - sebarealizovať sa prostredníctvom objavenia - je konečným cieľom Prieskumníka. V našej západnej kultúre je archetyp Prieskumníka prúdom prechádzajúcim celou spoločnosťou. Z tohto prúdu vychádzajú značky, ktoré hovoria o potrebe slobody


,,Vytvorte si vlastnú cestu”

ZÁKLADNÁ TÚŽBA: Sloboda objavovania: seba i sveta
CIEĽ: Zažiť naplnený a autentický život
STRACH: Vnútorná prázdnota alebo pocit uväznenia
STRATÉGIA: Hľadanie nových vecí
DAR: Ctižiadostivosť
MOTIVÁCIA: Nezávislosť a naplnenie


Archetyp Prieskumníka vyplýva z potreby byť individualistický a mať účel alebo zmysel. Tento archetyp sa snaží odpovedať na otázky: „Na čo som tu? Aký je môj účel? “ objavovaním a učením sa z okolitého sveta. Dobrodružstvo je prostriedok osvietenia a Prieskumník je zameraný na sebapoznávanie a sebestačnosť.
Prieskumník, ktorý má sklon byť kritický, si želá byť oslobodený od obmedzení. Ale namiesto toho, aby vyzval nadriadených (ako Hero alebo Outlaw), Prieskumník jednoducho ide iným smerom a hľadá novú cestu. Nakoniec, veď to chce “len” slobodu a radosť z objavovania.


Prieskumník v akcii 
Prieskumník je spomedzi všetkých 12 archetypov menej zjavne viazaný na konkrétne odvetvie alebo kategóriu. Archetyp Prieskumníka môže byť veľmi legitímne vyjadrený v kozmetike či móde, rovnako dobre, ako v drsnej outdoorovej značke.

Značky Explorer sú často priekopnícke alebo tredsetterské. Akákoľvek značka v akomkoľvek priemysle, ktorá odbočí z vyšliapanej cesty a vytvorí si svoju vlastnú, využíva tendencie Prieskumníka.


Spotrebiteľ Prieskumníka
Na trhu pre spotrebiteľov Prieskumníka je potrebné, aby značka skutočne pochopila ich zmýšľanie. Spotrebitelia Prieskumníka sa snažia prísť na to, kde majú svoje miesto vo svete. Toto sa hojne prejavuje u mladšej generácie - od ružovo-vlasých dospievajúcich, ktorí sa snažia uplatniť svoju nezávislosť a zistiť, kým sú, až po čerstvých absolventov vysokých škôl, ktorí si na rok dajú dovolenku.

Spotrebitelia Prieskumníka však nie sú iba mladí. Spotrebiteľom Explorera môže byť tiež niekto, kto sa nachádza v kríze stredného veku a hľadá nové skúsenosti, vďaka ktorým sa bude “cítiť nažive”. Alebo podnikateľka, ktorá začína podnikať, pretože chce robiť veci tak, ako verí, že by sa to malo robiť.

Spotrebitelia Prieskumníka môžu pestovať záľubu v outdoorových športoch, a to nie nevyhnutne z konkurenčných dôvodov, ale skôr z lásky k prírode. Dávajú si pozor, aby ich neviazali, a môžu sa vyhýbať veciam, ako sú manželstvá a hypotéky.


Značky v tomto archetype: Jeep, Amazon, Patagonia, Timberland, Lonely planet, GoPro, National geographic, NASA